Kosmetyczne abecadło - L

Hej! Dziś znowu poniedziałek, a to oznacza, że nadszedł czas na kolejną porcję wiadomości o kosmetykach. Pora zatem na literę "L". Zapraszam do czytania :)

Lakier do paznokci - kosmetyk, z reguły, kolorowy nakładany na paznokcie. Poza kolorowymi spotkamy się też z lakierami bezbarwnymi, zazwyczaj nakładanymi na inny lakier, jako wykończenie manicure. Lakier do paznokci służy jako ozdoba paznokci u dłoni oraz u stóp. Kosmetyk ten ma długą historię, bowiem badania antropologiczne wykazały, że lakier był stosowany już w starożytnych Chinach, a także w Egipcie i przez plemię Inków.W obecnych czasach, lakiery są bardzo różnorodne - nabłyszczające, matowe, z drobinkami i brokatem, metaliczne, do manicure hybrydowego czy żelowego, zmieniające kolor, świecące w ciemności i można by tak jeszcze długo wymieniać ;) Niestety częste malowanie paznokci może niszczyć płytkę paznokciową, dlatego ważne jest stosowanie olejków i kremów pielęgnujących, bazy odżywczej pod lakier czy różnego rodzaju odżywek wzmacniających. Aby lakier w miarę długo się utrzymywał, warto przed przystąpieniem do malowania wypolerować płytkę. Pamiętajmy, by nie zrywać lakieru, który zaczyna odpryskiwać. Takie działanie może bardzo uszkodzić płytkę. Warto wówczas zmyć lakier zmywaczem do paznokci z witaminami (nie tylko zmyje lakier, ale również odżywi nasze paznokcie). 
Szczególną uwagę należy zwrócić na lakiery czerwone, czarne, granatowe i inne ciemne kolory, ponieważ mogą przebarwić paznokcie. Można się przed tym ustrzec aplikując pod lakier dobry podkład.
TUTAJ  możecie przeczytać o trikach stosowanych w pewnych sytuacjach, gdy mamy problem z lakierem do paznokci.
Lakier do włosów - kosmetyk służący do utrwalenia fryzury występujący z reguły aerozolu (opakowaniu ze sprężonym gazem.). Jest to alkoholowo-wodny roztwór zawierający w swoim składzie żywicę. Po odparowaniu wody, na włosach pozostaje cienka warstwa żywicy, dzięki której włosy utrzymują się w takiej pozycji, w jakiej zostały utrwalone lakierem. W zależności od mocy roztworu występują lakiery o różnej sile utrwalenia (od delikatnego do bardzo mocnego). Różna może być też trwałość i odporność na warunki atmosferyczne (wiatr, deszcz, słońce). Lakiery często zawierają filtry UV, dzięki którym włosy są chronione przed działaniem promieni słonecznych. 
Lakier do włosów został wynaleziony w latach 40. dwudziestego wieku w Stanach Zjednoczonych.
Przed użyciem należy wstrząsnąć lakier, a włosy spryskujemy nim z odległości ok. 30 cm. Jeśli zależy nam na ułożeniu krótkich, niesfornym włosków (tzw. baby hair), można odrobinę lakieru nałożyć na dłoń, a następnie przesunąć ręką po tych włoskach. Dzięki temu uporamy się ze sterczącymi kosmykami a te nie będą wyglądały na sklejone. 
Lakier może być stosowany do odświeżenia włosów (dzięki zawartości alkoholu - podobnie jak suchy szampon) oraz do zwiększenia objętości.
Należy pamiętać, że lakiery do włosów są łatwopalne, więc nie należy ich stosować w pobliżu ognia, ani nadmiernie podgrzewać. 


 


Popularne posty