Kosmetyczne abecadło - S

Hej! No cóż w alfabecie zostaje coraz mniej liter i nasz cykl "Kosmetyczne abecadło" też powoli dobiega końca. Następna w kolejce do omówienia jest litera S. Przejdźmy zatem do rzeczy.
 
 
 
 
Szampon - kosmetyk służący do mycia włosów. Szampon usuwa łój, zanieczyszczenia atmosferyczne, cząsteczki skóry, nadmiar sebum, łupież, produkty stosowane do pielęgnacji i układania fryzury. W znacznej większości, gdy mówimy o szamponie, to odnosimy się do produktu w postaci płynnej. Możemy natomiast mieć do czynienia także z suchym szamponem, w swojej postaci podobny do lakieru do włosów, niewymagający spłukiwania wodą. Szampon zawiera mydło i inne środki myjące, substancje pieniące oraz pomocnicze, np. zapachowe, nawilżające, nabłyszczające, chroniące kolor itp.
Co ciekawe słowo "szampon" pochodzi od nazwy hinduskiego masażu głowy i włosów, do którego używano różnych mieszanek ziół. W Europie szampon został wprowadzony do łaźni w Wielkiej Brytanii w XIX w. Natomiast płynny szampon, jaki obecnie znamy został opracowany w połowie lat 20. XX w. w Berlinie.
 Szminka - kosmetyk w sztyfcie, kredce lub w postaci płynnej stosowany do nadania ustom koloru, podkreślenia ich kształtu oraz pielęgnacji. W jej składzie często znajdziemy wosk, tłusty krem, substancje nawilżające, nabłyszczające, witaminy oraz barwnik.
Szminki stosowane były już w starożytności w Mezopotamii, gdzie kobiety kruszyły różnego rodzaju kamienie szlachetne i stosowały je do makijażu całej twarzy, ale też i ust. W średniowiecznej Europie barwienie ust było zakazane przez kościół, jako że uznawano to za wcielenie szatana. Kolorowe usta zarezerwowane były tylko dla kobiet lekkich obyczajów.
Szminki występują w wielu kolorach i odcieniach. Czerwone były bardzo popularne w szalonych latach 20. ubiegłego wieku, nosiły je bowiem tzw. Flappers. W późniejszych latach preferowany był bardziej naturalny wygląd ust. W latach 50. XX w. modę na czerwone usta przywróciły Marylin Monroe i Elizabeth Taylor. Obecnie dosyć popularnym kolorem jest pomarańczowy i różowy.
Oprócz szminki do malowania ust stosuje się też błyszczyki, konturówki, oraz tzw. lip stainy. 
 
 
 

Popularne posty