Jak rozpoznać typ cery?

Hej! Dzisiejszy post ma na celu ułatwienie Wam rozpoznania, jaką cerę macie i w związku z tym odpowiednie dobranie kosmetyków do jej pielęgnacji. Rozróżniamy cerę: normalną, suchą, tłustą, mieszaną i wrażliwą. Poniższe wskazówki, mam nadzieję, pomogą Wam w ustaleniu Waszego typu cery.

 fot. wizaz.pl
 fot. ekotarg.pl
fot. mowimyjak.pl
 
Cera normalna
Skóra jest przyjemna w dotyku, nie jest spięta. Charakteryzuje się gładkością i równością, możliwe są niewielkie pory. Najsuchszym, chociaż nie do przesady ;), miejscem na twarzy są policzki. Może się zdarzyć, że na czole, nosie i brodzie czasem pojawia się błyszczenie. Jednak nie jest ono nadmierne, więc łatwo je zatuszować odrobiną pudru. Skóra zawiera odpowiednią, zbilansowaną ilość wody i sebum, które działają nawilżająco i ochronnie na cerę.
Pielęgnacja cery normalnej opiera się na stosowaniu oczyszczającego toniku, peelingu i nawilżeniu lekkim kremem.

Cera sucha
Po umyciu skóra sprawia wrażenie napiętej, pojawia się uczucie braku komfortu w rejonie twarzy. Suchość skóry jest często widoczna gołym okiem. Widać brak nawodnienia oraz nierówną teksturę. Pory są niewielkie, ledwo widoczne. Bardziej niż w przypadku innych typów cey widoczne są ostre kontury twarzy. 
W pielęgnacji tego typu skóry ważne jest częste i głębokie nawilżanie skóry. Nawilżanie powinno się odbywać nie tylko przez stosowanie kosmetyków na zewnątrz, ale też poprzez odpowiednie nawodnienie organizmu, tzn. picie dużych ilości wody lub innych napojów, spożywanie owoców i warzyw. Twarz nie powinna być zbyt często wystawiana na działanie promieni słonecznych. Do nawilżenia można używać różnego rodzaju olejków, np. arganowego. Na noc można zastosować dosyć tłusty krem.

Cera tłusta
Cera tłusta charakteryzuje się widocznym błyszczeniem, zwłaszcza na czole, nosie i bodzie (tzw. strefa T). Spowodowane jest to nadmiernym wydzielaniem sebum. Pory są dosyć duże, więc bardzo widoczne. Częste są wypryski i pojawianie się różnych nieprzyjemnych niedoskonałości. 
Cera powinna być często oczyszczana przy pomocy żelu czy pianki myjącej. Zapobiegnie to gromadzeniu się zanieczyszczeń w porach, a przez to zmniejszy częstotliwość pojawiania się wyprysków.  Warto w ciągu dnia używać bibułek matujących, które usuną nadmiar sebum z okolic podatnych na świecenie. Najlepszy do pielęgnacji jest nietłusty, lekki i nawilżający krem z właściwościami matującymi.

Cera mieszana
Ta cera zawiera w sobie kombinację cery tłustej i mieszanej bądź tłustej i suchej. Zazwyczaj tłusta jest strefa T, a policzki pozostają suche lub normalne. Na czole, nosie i brodzie widoczne są sporej wielkości pory, które raczej nie występują na policzkach.
W pielęgnacji tego typu cery ważne jest jej regularne oczyszczanie (ze względu na tłustą strefę T). Pielęgnacja tego obszaru wymaga stosowania lekkiego toniku i nawilżenia, natomiast policzki powinno się traktować bardziej tłustym kremem nawilżającym.

Cera wrażliwa
Nie jest to oddzielny typ cery. Właściwie każda w wymienionych wyżej może być wrażliwa. Najczęściej wrażliwość pojawia się przy suchym typie cery. Skóra łatwo ulega podrażnieniu podczas stosowania różnego rodzaju kosmetyków. Jest ona też podatna na czerwienienie oraz swędzenie. 
Do pielęgnacji cery wrażliwej należy stosować łągodne, nieperfumowane i pozbawione alergenów kosmetyki. Poleca się używanie kosmetyków pozbawionych alkoholu. W sprzedaży dostępne są specjalne kosmetyki do pielęgnacji skóry wrażliwej. 

Test na typ cery
1. Przyjrzyj się swojej cerze zaraz po przemyciu jej tonikiem, przed nałożeniem kremu. Jaka jest jej tekstura? Czy widoczna jest jej suchość (sucha), błyszczy się (tłusta) czy może jest gładka (normalna)?
2. Jak się czujesz po umyciu twarzy? Czy skóra jest ściągnięta? Jeśli tak, to masz skórę suchą.
3. Czy w trakcie dnia skóra zaczyna błyszczeć? Czy często pojawiają się wypryski? Jeśli tak, to masz tłustą cerę.  
4. Zwróć uwagę na działanie słońca. Skóra sucha jest podatna nie jeszcze głębsze wysuszanie. Cera wrażliwa szybko ulega zaczerwienieniu.
5. Skup się na swoim stylu życia. Czy palisz papierosy? Pijesz dużo alkoholu? Często się denerwujesz i stresujesz? Masz problemy hormonalne? Jaką dietę stosujesz? Wszystkie te elementy wpływają na stan cery. Negatywne czynniki (stres, alkohol, papierowy) mogą sprawić, że cera będzie szara i ziemista, pozbawiona blasku i świeżości.

Pamiętajmy, że na stan naszej skóry wpływa wiele czynników. Mogą to być geny, dieta, stosowane kosmetyki, zanieczyszczenia z powietrza, słońce i wiele innych. Ważne jest, żeby wybierać kosmetyki przeznaczone do naszego typu cery, ponieważ niewłaściwa jej pielęgnacja może doprowadzić do poważnych problemów z cerą. Pamiętajmy o codziennym oczyszczaniu skóry i tym bardziej o zmywaniu makijażu przed pójściem spać! Niezmyty makijaż bardzo źle wpływa na cerę.

Popularne posty