Kosmetyczne abecadło - A

Hej! Jak wspomniałam jakiś czas temu, rusza mój nowy projekt "Kosmetyczne abecadło". Zaczynamy więc od początku alfabetu, czyli od litery A.
Argania  jest drzewem, któremu zawdzięczamy możliwość stosowania do naszych włosów i cery olejku arganowego. Występuje w południowym Maroku i Algierii. Drzewa osiągają wysokość 8-10 metrów. Owoce arganii mają jajowaty kształt i jasnożółty kolor. Wewnątrz owocu znajduje się gniazdo z 2-3 nasionami w twardej łupinie. Z nasion tych wytwarza się właśnie olejek arganowy. Jest on jadalny i zawiera 80% nienasyconych tłuszczów (czyli tych zdrowych dla naszych organizmów). Olejek stosowany jest nie tylko w kosmetyce, ale też w kuchni oraz oświetlania. Pozostałości w wytłoczenia oleju stają się paszą dla zwierząt. Po poddaniu miąższu z owoców fermentacji możemy uzyskać alkohol zwany mahia d'Argan.

Olejek arganowy znany jest ze swoich właściwości leczniczych w chorobach skóry, zapobiega i zwalcza trądzik młodzieńczy. Ma właściwości silnie nawilżające, dlatego stosuje się go również na włosy. Nadaje im blasku, wzmacnia je i zapobiega rozdwajaniu się końcówek. Można go również stosować w stanach reumatycznych.


W drogeriach i aptekach możemy nabyć olejek arganowy pod różnymi postaciami. Dostępne są zatem szampony i odżywki do włosów, kremy do twarzy i ciała oraz czysty olejek do włosów, ciała lub twarzy.

Antyperspirant - kosmetyk mający na celu zapobieganie poceniu się i wytwarzaniu przez nasze ciała nieprzyjemnego zapachu potu. Dostępne są w postaci sztyftów, kremów, sprayów, kamieni, kulki, żelu. Ich skład często oparty jest o alkohol, chociaż ostatnio firmy coraz częściej reklamują swoje produkty jako "alcohol-free". Swoje działanie antyperspiracyjne produkty te zawdzięczają związkom chemicznym takim jak: sól glinu, chlorek glinu oraz związki zawierające cyrkon.
Na rynku można kupić tzw. blokery, czyli kosmetyki, których zadaniem jest całkowite wyeliminowanie procesu pocenia się. W internecie natomiast często można znaleźć opinie użytkowników tych produktów, że powodują u nich alergie.Popularne posty