Kosmetyczne abecadło - O

Hej! Z drobnym, jednodniowym poślizgiem przechodzimy do kolejnej części "Kosmetycznego abecadła". Kolejną literą w alfabecie jest "O". Zapraszam do przeczytania garści informacji na temat kosmetyków, których nazwy zaczynają się od tej właśnie litery.
 
Odświeżacz do ust - tak jak inne produkty mające w nazwie "odświeżacz" ma za zadanie odświeżenie, w tym przypadku oddechu. Często po zjedzeniu bardzo aromatycznych potraw i wypiciu mocnych napojów (alkohol, kawa) nasz oddech pozostawia wiele do życzenia. Zadaniem odświeżacza jest właśnie odświeżenie oddechu. Jednak należy pamiętać, że produkt ten nie jest substytutem szczoteczki i pasty do zębów, a jedynie środkiem doraźnym. Jeśli więc mamy nieświeży oddech z innego powodu (np. niestrawność, choroby przełyku, niezdrowe zęby), to odświeżacz na wiele się nie przyda.
Duża ilość odświeżaczy, poza pełnieniem swojej podstawowej funkcji, posiada w składzie składniki antybakteryjne, łagodzące podrażnienia dziąseł i podniebienia.


 
Odżywka do włosów - kosmetyk pielęgnacyjny mający na celu regenerację uszkodzonych włosów i ich ochronę przed działaniem szkodliwych czynników. Włosy są różne, dlatego też bardzo ważne jest dobrać odpowiednią odżywkę dla danego typu włosa. Najpopularniejszymi są odżywki:
- do włosów suchych i zniszczonych - ich zadaniem jest nawilżenie i regeneracja,
- do włosów normalnych,
- do włosów przetłuszczających się - ma zneutralizować skórę głowy i zmniejszyć wydzielanie się sebum,
- do włosów z łupieżem i innymi chorobami skóry głowy - ze składnikami leczniczymi,
- do włosów farbowanych - nawilżają i wzmacniają włosy osłabione farbowaniem, wygładzają je,
- do włosów po trwałej i innych zabiegach chemicznych,
- do włosów cienkich ze skłonnością do wypadania - mają nadać objętości i wzmocnić cebulki włosów.
W składzie odżywek do włosów często znajdziemy oleje roślinne, np. olej arganowy, jojoba.
Odżywki występują w różnych postaciach - do spłukiwania, bez spłukiwania, płynne lub bardziej kremowe, w pomadzie, w spray'u.
Odżywka do włosów stosowana jest od stuleci, natomiast taka, jak ją znamy dzisiaj została opracowana na początku XX wieku.
 
 
 

Popularne posty