Sztuka makijażu - pędzle #1

Hej! Tym postem rozpoczynam kolejną serię tematów. Pod tą etykietą znajdziecie informacje praktyczne, które mogą się Wam przydać podczas wykonywania makijażu. Serię rozpocznę od tematu ważnego dla każdego, kto wykonuje makijaż, czy to na sobie, czy też na klientach, czyli tematu pędzli do makijażu.
Na rynku możemy znaleźć bardzo wiele różnych pędzli - lepszych i gorszych, tańszych i droższych. Każdy jednak powinien móc wybrać coś dla siebie z danej półki ;)
Nie od dziś wiadomo, że do wykonania zwyczajnego, codziennego makijażu nie potrzebujemy tysiaca pędzli i tak naprawdę wiele możemy zdziałać korzystając jedynie z naszych dłoni i palców. Jednak jeśli chcemy wykonać perfekcyjny makijaż, to dobrze mieć kilka podstawowych narzędzi. Poniżej znajdziecie podstawowe informacje dotyczące różnych rodzajów pędzli. W części pierwszej omówię pędzle do podkładu, pudru, bronzera i różu. Zapraszam do dalszego czytania.
Zanim przejdziemy do konkretnych typów pędzli, zacznijmy od ogólnych informacji na ten temat. Wyróżnić możemy pędzle z włosiem naturalnym oraz syntetycznym. Włosie naturalne, z reguły kozie lub końskie, jest bardzo miękkie i delikatne, dzięki czemu produkt łatwiej jest dobrze rozprowadzić a makijaż wygląda naturalnie. Nadają się najlepiej do produktów pudrowych - pudru, różu i cieni do powiek.
Włosie syntetyczne natomiast jest znacznie sztywniejsze, w związku z czym aplikacja jest precyzyjniejsza a my mamy większą kontrolę nad tym, jak produkt rozprowadza się na twarzy. Taki pędzel ma zastosowanie głównie do produktów kremowych - korektor, podkład, żelowy liner, pomadka.
Przejdźmy więc teraz do poszczególnych rodzajów pędzli.

Pędzel do podkładu
Do nakładania podkładu najlepiej nadają się płaskie pędzle, tzw. języczkowe, ponieważ dzięki swojemu kształtowi pędzel ten umożliwia odpowiednie rozprowadzenie produktu bez marnowania go (włosie nie wchłania podkładu do swojego wnętrza).

Jeśli natomiast nasz podkład jest bardzo płynny lub używamy kosmetyków mineralnych lepszym rozwiązaniem może sie okazać pędzel okrągły, tzw. stempelkowy (stipple brush lub stippling brush).  
Pędzel do pudru
Jeśli chodzi o aplikację pudru, to do wyboru mamy pędzle:
- o gęstym włosiu i zaokrąglonej główce (łatwiej wówczas operować przy nosie oraz wokół oczu) - nadają się zarówno do pudru prasowanego jak i sypkiego.
 
 - kabuki - krótka, szeroka podstawa daje nam dużą kontrolę nad aplikacją pudru, ma bardzo gęste włosie (kabuki nadaje się do nakładania też innych produktów - bronzera i różu).
Pędzel do różu
Oprócz kabuki, użyć możemy pędzla przeznaczonego do aplikacji różu. Pędzel ten powinien być na tyle szeroki aby mógł objąć policzek. Włosie jest miękkie o lekko zaokrąglonych brzegach. Może być okrągły lub płaski, ale najlepiej, gdy pędzel jest lekko ścięty.


Pędzel do bronzera
Do aplikacji bronzera możemy skorzystać z pędzla typu kabuki. Jednak użyć można też innego pędzla. Pędzel do bronzera z reguły jest dosyć gruby i pełniejszy niż pędzel do różu.


Kolejny post z cyklu "Sztuka makijażu" poświęcę pędzlom do nakładania produktów na oczy. Zapraszam do śledzenia.


Popularne posty