Kosmetyczne abecadło - P

Hej! Dużymi krokami zbliżamy się już do końca serii "Kosmetyczne abecadło". Liter w alfabecie wiele już nie zostało. Następną w kolejności jest "P". Zapraszam więc do dalszego czytania.
 
 
Podkład - kosmetyk służący do wyrównywania kolorytu cery, maskowania niedoskonałości i przebarwień skóry. Podkłady występują w różnych odcieniach, dlatego ważne jest aby umiejętnie dobrać podkład do danego typu urody i karnacji. Wyróżnić możemy wiele rodzajów podkładów:
- matujące,
- rozświetlające,
- nawilżające,
- liftingujące.
Natomiast jeśli chodzi o konsystencję to na rynku możemy znaleźć:
- płynny podkład,
- podkład w musie,
- podkład w kremie,
- podkład w kompakcie,
- podkład w sztyfcie.
W zależności od stopnia krycia, wyróżniamy:
- bardzo lekkie krycie - podkład jest prawie przezroczysty, z najmniejszą ilością pigmentu. Takim podkładem nie zniwelujemy przebarwień, możemy za to wyrównać koloryt,
- lekkie krycie - kryje nierówności w kolorze cery i niewielkie przebarwienia,
- średnie krycie - kryje przebarwienia, piegi, pozostałości po wypryskach,
- pełne krycie - zapewnia pełne krycie niedoskonałości, przebarwień, piegów, blizn
Podobnie jak wiele innych kosmetyków, podkład ma bardzo długą historię - był już bowiem stosowany w starożytnym Egipcie, Grecji, Rzymie. Co ciekawe w tamtych czasach mężczyźni równie często korzystali z tego kosmetyku co kobiety. Podkład, w skład którego wchodziła kreda, kremy z tłuszczu zwierzęcego i pasta ołowiana, miał za zadanie rozjaśnić cerę (jako że w tamtych czasach blade lica były postrzegane za bardziej szlachetne i modne niż ciemniejsze czy opalone).
Podkład w postaci, w jakiej obecnie go znamy, został przygotowany w latach 30. XX w. przez Max Factor.
Firmy kosmetyczne często posługują się trzema podstawowymi odcieniami, tzn. chłodny, neutralny i ciepły. Dodając do bazy różne barwniki, otrzymać można rozmaite bardziej szczegółowe odcienie, np. ciepły beż, piaskowy, chłodny beż, itp.
Aplikacja
Podkład aplikować można na wiele sposobów: palcami (uzyskujemy naturalny wygląd, podkład lekko rozgrzewa się pod wpływem temperatury naszych palców i łatwiej jest go rozprowadzić), gąbeczkami (zwilżona gąbeczka - nie wchłonie do środka produktu - dobra będzie do nałożenia podkładu wokół oczu i nosa; nie zapominajmy o regularnym czyszczeniu gąbeczki), pędzlami (do płynnych podkładów najlepsze są pędzle z włosiem syntetycznym; o pędzlach możecie przeczytać TUTAJ). Każdy powinien wybrać odpowiedni dla siebie sposób aplikacji.
Pamiętajmy, że podkład nie powinien być widoczny, powinien scalić się z cerą, tak, żeby twarz miała jednolity kolor. Uważać trzeba najbardziej przy żuchwie, włosach oraz brwiach.
 
Puder - kosmetyk służący do utrwalenia podkładu i makijażu. Puder może być również stosowany w ciągu dnia do poprawienia makijażu. Puder wyrównuje wygląd cery i tonuje ją. Część pudrów zawiera w swoim składzie składniki chroniące skórę przed promieniami UV i innymi szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Wyróżnić możemy podkłady transparentne (bezbarwne) oraz napigmentowane. Poza tym możemy wybrać puder w kompakcie lub sypki. Puder aplikujemy gąbeczką, pędzlem lub puszkiem.
Podobnie jak podkład, puder również powinien być odpowiednio dobrany do karnacji i typu urody.

 
 
 

Popularne posty