Kosmetyczne abecadło - E

Hej! Dziś omówię kosmetyki i dobrodziejstwa natury na literę E.

Eyeliner - kosmetyk służący do podkreślenia oczu i nadania im bardziej zalotnego kształtu. Odpowiedniki dzisiejszych eyelinerów były używane już w starożytnej Mezopotamii i na Bliskim Wschodzie. Obecność tego kosmetyku możemy zauważyć także na portretach, naczyniach, kartuszach  i różnych innych przedmiotach stosowanych przez starożytnych Egipcjan oraz na sarkofagach i grobowcach (np. Tutanchamon, Kleopatra). W czasach bardziej nam współczesnych, użycie eyelinera do podkreślenia oczu rozpowszechniło w latach 60. XX wieku za sprawą wizażystów i projektantów.
Dzięki eyelinerowi możemy zmienić kształt naszych oczu - powiększyć je lub pomniejszyć, uzyskać kształt migdała, wydłużyć, itp. Możemy go stosować na górną i dolną powiekę, na linię wodną rzęs. Kreska może być cienka lub grubsza, kończyć się na powiece lub wykraczać poza nią. Dzięki eyelinerowi nasze rzęsy wyglądają na gęstsze.
Eyelinery występują pod różną postacią: płynny, w kredce, kohl, żelowy, we flamastrze, w kamieniu. Obecnie eyelinery występują także w wielu różnych kolorach, chociaż czarny i brązowy dominują.


Witamina E - co prawda to nie kosmetyk, ale warto wiedzieć co nieco o witaminie E, ponieważ jest ona bardzo ważna dla naszego organizmu. Jest naturalnym antyoksydantem - chroni komórki przed utleniaczami. Umożliwia dostarczanie komórkom składników odżywczych. Witaminę E znaleźć możemy przede wszystkim w: olejach roślinnych, migdałach i innych orzechach, jajkach, kiełkach pszenicy, brukselce i mleku. Poza produktami spożywczymi, witaminę E znajdziemy też w czystej postaci, suplementach diety oraz w kosmetykach do pielęgnacji włosów i ciała.Popularne posty