Kosmetyczne abecadło - F

Hej! Witam w kolejnej odsłonie projektu "Kosmetyczne abecadło". Dziś skupimy się na literze F. Zapraszam do czytania.

Farba do włosów - produkt służący do zmiany naturalnego koloru bądź odcienia włosów oraz do ukrycia siwizny. Wyróżnić możemy farby zmywalne (do 4, 8 lub 24 myć) oraz trwałe. W przeszłości jako barwnika używano henny, orzecha włoskiego, indygowca, ochry czy nawet pora. Syntetyczne farby do włosów pojawiły się w połowie XIX wieku.
Farby możemy używać na całe włosy, na odrosty bądź na końcówki. Bardzo popularny jest też balejaż, czyli farbowanie tylko pojedynczych pasemek włosów. Ostatnio modne było tzw. ombre, czyli rozjaśnione końcówki.
Decydując się na farbowanie włosów należy pamiętać o przeprowadzeniu próby na skórze, ponieważ farby zawierają silne związki chemiczne, które mogą wywołać alergie i podrażnienie skóry. Objawiają się one zaczerwienieniem, swędzeniem, pieczeniem. Chemikalia wpływają też niekorzystnie na same włosy, osłabiają je, wysuszają oraz sprawiają, że włosy są porowate i trudne do rozczesania. Dlatego też nie powinniśmy farbować ich zbyt często. Ważne jest, by zwrócić uwagę na skład farby - wybierajmy te bez amoniaku. Farbując włosy używajmy załączonych do opakowania rękawiczek, by nie podrażniać skóry na dłoniach.


 

Witamina F - W poprzednim poście wspomniałam krótko o właściwościach witaminy E. Witamina F jest kolejną ważną dla organizmu witaminą i dlatego warto trochę wiedzieć o jej działaniu i o tym, gdzie możemy ją znaleźć.
Powszechnie znana jako witamina F to tak właściwie zespół nienasyconych kwasów tłuszczowych - czyli tych zdrowych i potrzebnych w organizmie. Ich zadaniem jest odbudowa naskórka. Poza tym pełnią one funkcje ochronne, dzięki czemu przeciwdziałają utracie wody i hamują procesy starzenia skóry. Niedobór witaminy F objawia się tym, że skóra traci na jędrności, wiotczeje i starzeje się.
Witaminę F stosować możemy również zewnętrznie. W takim przypadku działa ona leczniczo na skórę oraz chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi. Skóra nabiera dzięki temu elastyczności. 
Witamina F występuje głównie w olejach roślinnych - olej ogórecznikowy, dyniowy, olej migdałowy, arachidowy, słonecznikowy; poza tym znajdziemy ją w takich produktach jak: orzechy, kiełki pszenicy, tran, ryby morskie, mleko, oliwa z oliwek  soja,  pestki słonecznika, , nasiona dyni, migdały i owoce avocado.

 

Popularne posty